28. srpna 2015

15.díl PL Krok za krokem: Chytré mašinky ve světě PL


Tento článek jsem chtěla a asi i měla zařadit mezi jedny z prvních v seriálu, ale snad mi to odpustíte a menší přehled pomůcek oceníte i dnes. Článek je opět směřovaný většině z Vás, kteří jste začali s tvorbou v letošním roce a v internetovém světě papíru se orientujete pomalu. U mě to tak totiž bylo. Existuje velká fůra mašinek a "udělátek", které Vám mohou ušetřit spoustu práce a přinést spoustu pěkného a originálního do Vašich alb. Tady jsou ty nejzákladnější z nich!Horkovzdušná pistole 


Ten smích slyším až sem :-D. Nezdá se to, ale tenhle mazlík je jeden z mých velmi oblíbených. Neumím si už představit, že bych po nasprejování spreje na papír měla čekat na úplné zaschnutí, že bych měla sušit papír fénem či dokonce zapékat embosovací prášek v toustovači :-D. Navíc je horké embosování použitelné nejen k ozdobení kartiček, ale i tvorbě přání a mnoha ozdob. O tom jsem se podrobněji rozepsala v 11.díle našeho seriálu.


 • Plus - dokonale suchý povrch máte téměř okamžitě, pořizovací cena je příznivá
 • Mínus - pokud máte děti, budete muset dávat pozor, protože je pistole po použití nějaký čas horká


Photo sleeve fuse 


Produkt určený přímo pro Project Life! Zasloužil si svůj speciální díl v našem seriálu, takže doporučuji nahlédnout. Jde o speciální přístroj, připomínající jakousi pájku. Funguje na bázi tepla a díky tomuto mazlíkovi můžete vytvářet plastové kapsy svých vlastních rozměrů, své vlastní ozdoby a spoustu dalšího.
Balení obsahuje samotný "fuse tool" - přístroj, který pomocí kabelu strčíte do zásuvky. Díky tomu se zhruba do minuty kovová část rozžhaví - nedoporučuji testování dotykem, zda "už to je" :-D. Dále speciální kovové pravítkopodpěrku pro odkládání přístroje a na závěr to nejdůležitější - dva výměnné hroty.
 1. hrot s ozubeným kolečkem - tento hrot SLEPÍ plastové folie k sobě - vytvoří kapsu
 2. špičatý hrot - tímto hrotem můžete do plastové folie řezat. Pokud tedy chcete udělat otvor pro zasunutí fotografie či ozdoby, dávejte pozor, že Vám rozřízne veškerou plastovou folii. Je tedy třeba do kapsy nejprve zasunout například karton či čtvrtku, abyste si neprořízli i zadní stranu kapsy - nejsem si jistá, zda to popisuji dostatečně srozumitelně, ale nemějte strach, ukážeme si to názorně na jedné z ukázek

 • Plus - už nikdy nemusíte řešit, že máte kapsy a fotky rozdílných rozměrů, už nikdy Vás nebude nudit fádní uspořádání kapes, které v šuplíku najdete, protože díky FUSE si kapsy vyrobíte dle svého. Do kapes můžete v pohodě říznout a to rychle, přesně a pohodlně- Můžete uschovat vzpomínky, které zatavíte do folie - budou vždy na očích a už o ně nikdy nepřijdete (první vlásky dětí, zoubek, písek z pláže z líbánek,...cokoli budete chtít)
 • Mínus - pracujete s teplem, takže opět je potřeba zvýšené pozornosti, je třeba určitý grif, takže to nevzdávejte po prvním pokusu, kdy se Vám možná nepodaří rovná linie nebo se nepodaří kapsu napoprvé zatavit, hodně rychle mizí z virtuálních pultů e-shopů :-D


Big Shot 

Vyřezávací a embosovací šikula, kterého vlastní snad každá pořádná "scrapholka". A asi proto ho já sama nemám :-D. Ale nenechte se mýlit, několikrát jsem o něm vážně přemýšlela a váhala, ale vždy jsem ho nějakým způsobem vyargumentovala a odložila přemýšlení "na později. Součástí Big shotu je dlouhá multifunkční deska a dvě kratší desky z akrylátu.


Pomocí vyřezávacích šablon můžete vyřezat papírové výřezy či dekorace. Vyřezávacích šablon je velké množství a je jich více druhů: BIGz (vysoké), BIGz XL (vysoké dlouhé), Embosslits (v jednom vyřezávací a embossovací šablony), kovové šablony, Sizzlits (tenké)...
Použít můžete též embosovací kapsy, díky kterým vytvoříte (vytlačíte) do papíru příslušný vzor.


V současnosti je na trhu poměrně čerstvě nová verze tohoto šikuly - Big Shot Plus, díky kterému pracujete s plochou velikosti A4. Je tedy větší a i vybavení je samozřejmě bohatší. Cena je však zase o něco vyšší.


  šablona + razítko
 • Plus - krom vyřezávání ozdob, nápisů, obrázku (které se často prodávájí v sadě šablona + razítko, takže vyříznete, orazítkujete a máte dokonalý polotovar pro další tvorbu) můžete embosovat a tvořit přáníčka, visačky, řezat do papíru, kartonu, hliníkové folie, pěnovky... Já osobně si na jednom z našich setkání vyřezala krásné nápisy z pěnovky. Navíc je mašinka na vlastní pohon, netřeba drát a netřeba proud - juhůůů, až nám vypne elektřina, můžeme při svíčkách točit klikou a řezat o 106.
 • Mínus - není to žádný drobek, takže si pro něj nachystejte minimálně poličku :-), pořizovací cena je vyšší, ale myslí si, že pokud hodláte v té naší závislosti pokračovat, brzy se Vám vrátí, nicméně pořízením BS to nekončí. Je třeba pořídit i vyřezávací šablony, případně embosovací kapsy a cena šablon není zrovna malá. Počítejte tedy do budoucna s další investicí, protože mít BS znamená další sekci e-shopu, kterou budete hltat :-).


Silhouette - řezací plotr


Plotr je opravdu šikovný kousek elektoroniky. Ano správně, tady už bude kabel a bez elektřiny moc muziky nebude :-D, ale pokud trocha elektřiny bude, lze s ním zažít spoustu dobrého. 
Tato mašinka zvládne řezat do papíru, textilu, fólie, kartonu atd. Pomocí plotru si vytvoříte své vlastní nápisy, obrázky, výřezy, šablony.
K použití plotru je třeba počítač. V balení totiž dostanete software (nemějte strach, je vcelku intuitivní) a pomocí tohoto programu lze tvořit nejen přáníčka, skládanky, hračky, kabelky, nálepky, vizitky...nač si vzpomenete... šířka výtvoru může být dokonce až 3m. 
 • Plus - po zakoupení netřeba velkých investic do vyřezávacích šablon. Vše co potřebujete totiž máte a v PC vyrobíte. Vytvořit můžete své projekty, případně můžete stahovat šablony z webu z online obchodu.
 • Mínus - pokud Vás obtěžuje už jen úprava fotografií a posílání do fotolabu, není plotr zrovna Vaše krevní skupina. Bohužel Vás tato mašinka totiž přinutí trávit více času u PC. Minimálně do té doby než se z Vás stanou profíci natolik, že budete v programu umět rychle a svižně. Při vyřezávání vydává plotr poněkud zvláštní zvuk, na který je třeba si zvyknout (dle mého nic pro epileptiky :-D ). Cena - ano ta je prostě vysoká. Nicméně znám pár "Big Shoťaček", kterým když spočtu cenu BS a šablon, které vlastní, dostanu se i na cenu dvou takových plotrů :-D

Minc


Letos frčí lesk! Leskne-li se alespoň část Vašich projektů, jste letos pros "in" :-). Heidi Swapp přišla na trh s další vymakanou mašinkou, ke které patří i vymakané fólie. Díky této mašině dostane každý Vás projekt lesk. Stačí si vybrat design, vytisknout na laserové tiskárně a poté prohnat touto mašinkou. Fólie ve vteřině přilne k Vašemu papíru a "potřpytí" ho! Já osobně Hedi fandím, její projekty a výrobky jsou jedním slovem DOKONALÉ a co vyjde z její dílny je prostě skvost. 
Plusy a mínusy si netroufám vypisovat, protože já sama s mazlíkem zkušenost nemám a bohužel mi nereferoval ani nikdo z mého okolí, takže nemohu soudit. Ale uznejte, nápad a potenciál je to obrovský.


8 komentářů:

 1. Jestli můžu, doplnila bych, že nový model Silhouette Curio umí, mimo jiného, i embosovat, takže důvodů pro pořízení Big Shotu je hned méně ;-). Nicméně já jsem dost nesměrodatná, z výše uvedených mašinek nemám ani jednu, neb bych ani jednu nechtěla :-). Každopádně je to super přehled, jako začátečník jsem nemívala o takových věcech vůbec tušení, takže by se mi bývaly takové informace hodily...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano ano :-) Curio je má noční Mura a důvod proc nemam ani BS ani plotR :-D. Ale Já to jednou rozseknu a něco stejne poridim. Děkuji za doplnění a přečtení

   Vymazat
 2. Krásny článek, děkuji . Jinak mit BS i plotr je teprve dokanalá zábava:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-D ta varianta mě vůbec nenapadla :-D

   Vymazat
 3. Super článek :) ještě mne napadá Teresa Collins s výrobníkem razítek, ale ten ani nevím, jestli se v ČR dá sehnat.

  OdpovědětVymazat
 4. Míšo, skvělý článek! ♥

  OdpovědětVymazat
 5. Pěkný přehled. Já mám plotr i BS a s tím druhým pracuji o dost více.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak tohle je skvělý článek. Zase jsem se zamyslela co nutně potřebuji. Libi se mi dodatek u plotru- mínus je cena ale zase cena šablon do BS je taky vysoká. Prozatím jsem vlastník BS ale plánuji ho vyměnit za nový plotr co i embosuje. Touhle funkcí si prostě získal moje srdce. Děkuji za článek

  OdpovědětVymazat

♥ 💕 ❤ 💖 💛 🎂 ☕ 🍸 🍷
🌷 🌼 🌹 🌻
💣 👏 👍✊ ✌
😍 😊 😏 😂 😋 😵 😒 😇 😈
😻 😺 😼 🙀 😿 🙀