8. června 2015

GELLI hrátky

Gelli...i naprostého neznalce jistě napadne spojitost s tužší, ale přesto měkkou konzistencí gelu či želatiny.
Někteří si okamžitě řeknou: "Gelli Plate, želatinová deska, tu mám doma", jiní o ní slyšeli a mají ji spojenou s mixed medii a akrylovými barvami a už dopředu vědí, že to není nic pro ně :-) .
Ale: nemusíte se ani zamazat, ani nemusíte mít akrylové barvy a váleček na jejich nanášení, a přesto si můžete pohrát, experimentovat a vytvořit si nespočet podkladových papírů.


Posledních několik příspěvků členek design teamu se neslo ve znamení zkoušek různých typů barev a materiálů na vyvoření vlastních pozadí na karty, jdu tedy také se svou troškou do mlýna a ukážu vám pár tisků právě z gelatinové desky.


Mám jednou velkou a jednu úplně malou, u té oceňuji, že může být v "krabičce záchrany", v krabičce nezbytností na tvoření na cestách, na chatě, na dovolené, ...
Gelová podložka - Gel Printing Plate 3x5" - Gelli Arts
 A právě tu jsem použila pro následující tisky.
Gelli Plate se totiž používá na techniky tisku, specielně techniky monoprintu, monotypu...techniky jednoho otisku . Co tisk, to originál, nevytvoříte dva stejné.
Jak už jsem řekla, nebudeme potřebovat akrylové barvy, ani váleček, ale vystačíme si s tím, co nejspíš vlastníte všichni scrapbookoví nadšenci, a to distress inkousty a razítka (nejlépe velká "pozaďová", k tomu papíry, čtvrtky...použít můžeme jakékoliv gramáže i povrchy, nebojte se experimentovat.
A aby to bylo co nejjednodušší, použila jsem pouze jedno razítko a k tomu různé inkoustové podušky.
Na destičku si naneseme inoust stejně, jako bychom nanášeli na razítko a můžeme hned přiložit papír, uhladit a sejmout. A znova, ještě tam zbyl inkoust. Teď vezmeme razítko a přitiskneme na destičku...znova přiložíme papír, uhladíme, sejmeme...a klidně na další papír...takto připravený podklad můžeme dál přetisknout jinými motivy z desky, nebo přetiskem razítka:



Jiné razítko s naneseným inkoustem můžete otisknout na desku a teprve potom sejmout z desky papírem. Můžete přestříknout vodou z rozprašovače a znovu sejmout...zkoušejte a nic nevyhazujte :-) . Použít vždycky můžete pro další přetisky.
Na zbytek inkoustu na destičce klidně převrstvěte další barvou či razítkem. I spodní motiv, o kterém si myslíte, že tam již není, se částečně či úplně zobrazí..Kombinujte razítko bez inkoustu (odebere barvu z destičky, razítko můžete otisknout na další papír) a s inkoustem. Snímejte další a další papíry, vždy je motiv jiný, méně výraznější, zajímavější, ...






Zkuste kombinovat pozitiv a negativ, otisk inkousty razítkem, odebrání inkoustu razítkem, nanesení inkoustu na povrch desky, vybrat barvu razítkem, ...






Už se vám zdá, že na destičce nic není? Přestříkněte jemně rozprašovačem a pokračujte...







 

Kombinovat můžete i s barevným podkladem na papíru...


Možností je spousta, stačí jen chuť hrát si a ve výsledku spokojenost z originálních vlastnoručně vyrobených papírů, které dodají osobitost vašim projektům.

A abych nezapoměla, těm, co reagovaly na výzvu v minulém mém příspěvku, se ozvu soukromou zprávou.
Budu se těšit na vaše projekty.


5 komentářů:

  1. Olinko, je až neuvěřitelné, jak dokážeš kouzlit s jednou destičkou. Výborné ukázky a postupy. ♥☺

    OdpovědětVymazat
  2. Parádní ukázky, asi budu muset svoji geli plate zase oprášit. :-D

    OdpovědětVymazat
  3. Úžasné jak z mála dokážeš vykouzlit takové množství krásných věcí! Děkuji za výbornou inspiraci!

    OdpovědětVymazat
  4. Teda krásné papíry s obtisky .....jsem si Olinko připoměla náš společný víkend s destičkou ..... budu si ji muset také pořídit, protože práce s ní byla super ......

    OdpovědětVymazat
  5. Děvčata, díky...právě že se hodí i pro ty, kteří nechtějí dělat MM, nechtějí akrylky, řeknou si: na co? Dá se použít opravdu minimalisticky a přitom zachová techniku tisku

    OdpovědětVymazat

♥ 💕 ❤ 💖 💛 🎂 ☕ 🍸 🍷
🌷 🌼 🌹 🌻
💣 👏 👍✊ ✌
😍 😊 😏 😂 😋 😵 😒 😇 😈
😻 😺 😼 🙀 😿 🙀