15. ledna 2016

24.díl PL Krok za krokem: Jak je to s KOPÍROVÁNÍM a opisováním?

Znáte to. Nejednou se mi stane, že zahlídnu krásnou stránku, krásné PL kartičky nebo detail v Project Life někoho jiného. Tak moc se Vám líbí, ale zároveň je Vám tak moc hloupé dotyčného "kopírovat". Ono ale vůbec nemusí! :-) No vážně. Ve scrapu totiž nic jako "kopírování či opisování" neplatí. Ve scrapu jde o terminus technicus: LIFTování.


Liftovat znamená, že použijete nápad, stejný detail nebo layout někoho jiného. Slušností však je, že při zveřejnění Vašeho výtvoru tento fakt uveřejníte. Jednoduše prostě napíšete, že jste se od dotyčné/ho inspirovali. No není to senza? Už se nemusíte stydět cokoli "vypůjčit". Naopak pro osobu, jejíž díla se liftují, je to velká čest. Myslím, že nikdo nebude dotčený, že jste jeho stránky "obšlehli" naopak se může tetelit blahem, že je vlastně vzorem a inspirací ostatním :-).

Abych Vám ukázala příklad takového liftu, je tu pro Vás i nějaká ta ukázka. Frčí nejen u nás, ale i v zahraničí a je to prostě běžným jevem.

Na prvním obrázku je stránka, kterou liftovaly další dvě scrapařky. A já myslím, že víc než povedeně. Jak můžete vidět, i když si vypůjčily nápad od někoho jiného, rozhodně je jejich stránka naprostý originál. Pokud nemáte vyloženě stejné produkty jako dotyčný, nikdy KOPII nevytvoříte. A i když je máte, stejně se Vám nepodaří udělat duplikát. Každý do svých výtvorů dáváme něco svého, svůj rukopis, svá "papírová léta". 


I mně se poštěstilo a bylo a vždy je mi ctí, když někdo použije i mé nápady. Naprosto vydařená a nádherná stránka je od Lucie M., která vytvořila do alba vzpomínku na slovíčka svého Šimonka. Inspirací ji byl Nelinčin slovníček.


Liftovat ale nemusíte jen velké stránky. Liftnout lze i plakát, který potkáte v metru, stránku v časopiseleták, který najdete ve schránce (i když neumím si představit moc Kaufland nabídek v našem albu :-D ), liftovat se dá cokoli. I podařený font písma, který se nám líbí u naší kamarádky. Interaktvní kartičky pro Project Life,...


Nejen čistě papírová tvorba se liftuje. Inspiraci v zahraničních webech jsem našla i pro stojánky na alba. A ač jsem náplň udělala čistě podle sebe, nápad to můj nebyl a byla slušností to uvést. Nejmenovala jsem konkrétního autora, protože na pinterestu najdete těchto "ikea alb" mnoho, ale alespoň uvádím, že inspirací mi byly právě pinterest a jiné galerie.Prostě když se něčím inspiruji, na oplátku udělám radost tím, že "lift přiznám". Ne vždy však znáte autora či autorku, někdy prostě jen natrefíte na stránku na webu, kde o autorovi nenajdete nic. I tak můžete uvést, že jste se inspirovali z webu... Tady další z příkladů. Má stránka inspirovaná fotografkou Magdou Mizerou.


Lifotvat se dá jednat tzv. do puntíku, tedy okopírujete do poslední enamelky a kaňky, nebo jen volně. Pokud při tvorbě spojíte dohromady hned několik různých stránek a výsledná stránka už vzhledově nemá moc co společného s tou původní, není třeba se o liftování zmiňovat. Myslím, že každý ve výsledku používáme mnohé, co nám uvízlo v paměti během naší pinterestové prokrastinace :-D

A protože liftotvání je velká čest, udělejme radost autorce předlohy pro naší challengeSixtine Thomas-Richard. 

LIFTOVACÍ Challenge


Těšíme se na Vaše krásné výtvory!
Děkuji za přečtení a za týden ahoj :-)


6 komentářů:

 1. Já mám trochu jiný problém. Stránky si na internetu prohlížím ráda, ale ukládám si je výjimečně. Nicméně pokud mě něco zaujme, neovlivním, jestli a jak moc mi to zůstane v hlavě a čím déle scrapuji, tím více asi přebírám prvky z cizích stránek, protože se mi to v hlavě hromadí. Nedivila bych se, kdybych se často trefila dost přesně do originálu aniž bych to vůbec věděla. Typicky tady mě zaujala stránka LOVE, ale za rok, dva už budu mít jen matné tušení, že jsem to někde viděla...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že tohle asi děláme nevědomky všechny a nevidím na tom nic špatného. Pokud člověk nejede podle vzoru, tak to sama tolik neresim. Ve chvíli, kdy se mi ale zalíbí konkrétní detail u někoho, tak většinou vím odkud je. Myslím, že od toho internet je a proto sva dila vystavujeme. Aby se mohl i někdo další inspirovat :-)

   Vymazat
 2. Míšo,opět úžasný článek a skvěle zvolené téma!!! ☺☺☺

  OdpovědětVymazat
 3. Lift mám moc ráda a je super, že ses o něm zmínila ... Krásná stránka!

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Míšo, tak trošku jsi mi vypálila rybník :o) nápad napsat článek o liftu mám už asi měsíc, pomalu se mi rodil v hlavě, dokonce jsem tam chtěla dát i fotky slovníků našich dětí. No, ale co na plat, "kdo dřív příjde, ten dřív mele" Moc mě potěšilo, když jsem spařila svou stránku, díky moc za její uveřejnění.

  OdpovědětVymazat

♥ 💕 ❤ 💖 💛 🎂 ☕ 🍸 🍷
🌷 🌼 🌹 🌻
💣 👏 👍✊ ✌
😍 😊 😏 😂 😋 😵 😒 😇 😈
😻 😺 😼 🙀 😿 🙀