25. března 2015

ŠMINKY MENOM GELATOS

Príjemnú stredu všetkým, zdraví vás Janka!

Bez dlhých úvodov, dnes si povieme základné informácie o Gelatos!
Mnohí sa zaiste s touto multimediálnou tyčinkou stretli a ak nie, postupne vám budeme prinášať rôzne spôsoby a techniky, ako ju použiť.GELATOS sú krémové farby v tyčinke, ktorá sa vysúva podobne ako dámsky rúž na pery. Ich producentom je firma Faber Castell. Gelatos sa teda pýšia predovšetkým vysokou kvalitou, za ktorú si však, samozrejme, priplatíme. Ale čo by sme my, scraperi, neurobili pre dobré efekty (nielen) na papieri.
Ak máte radi sýte a krycie farby, Gelatos sú určené pre vás.


FAREBNÁ PALETA

Gelatos sa vyrábajú sa vo svetlých, tmavých, neónových a metalických odtieňoch. Dokonca aj biela a čierna farba sú súčasťou farebnej palety.

SADY, PRÍSLUŠENSTVO

V obchodoch a e-shopoch ich dostanete kúpiť  samostatne, ale aj v rôznych sadách. Samostatne sú v predaji  tyčinky Gelatos Double Scoop, ktoré sa líšia od klasických dvojnásobnou gramážou (13g).Sady po 4 ks obsahujú  tyčinky Gelatos s výberom farieb z hľadiska analogického alebo komplementárneho, zriedka sa vyskytujú aj náhodné výbery farieb. Súčasťou takejto sady býva štetec, rôzne aplikátory a pečiatky, prípadne papierová tyčinka na rozotieranie.Gelatos si zamilujete, a preto po vyskúšaní práce s nimi budete túžiť po maxibalení, v ktorom budú všetky odtiene (spolu krásnych 28 ks). Tieto tyčinky sú síce v menšej gramáži, ale farebný výber vás očarí. Praktické balenie v krabičke s vysúvaním obsahuje tiež vodný štetec, dve hubičky na blending a dve tyčinky na rozotieranie.


Zvyšné náradie k Gelatos sa taktiež dá zakúpiť samostatne, sú to rôzne štetce, špachtličky, aplikátory, hubky, rozprašovače .

Gelatos sú praktické aj z hľadiska hľadania potrebného odtieňa. Môžeme ich skladovať  pokojne v nádobkách alebo nízkych plechovkách postojačky, pretože na vrchnáčiku majú samolepku s názvom. Je to pohodlné a praktické.


POVRCHY A TECHNIKY

Tyčinky Gelatos môžeme použiť na rôzne druhy papiera – scrapový, akvarelový, papier so štruktúrou, aj na tmavý papier. Môžeme nimi farbiť textílie, stužky, krajky a podobne.

Gelatos aplikujeme na povrch nasucho alebo namokro. Môžeme ho nanášať rozotieraním suchou tyčinkou, alebo po nanesení rozmývať vodou, prípadne kresliť navlhčeným povrchom tyčinky. Dajú sa rozotierať nasucho podobne ako klasické umelecké kriedy, vytvárajú krásne farebné prechody a dobre sa miešajú. Takisto ich môžeme priamo rozpúšťať v miske s vodou a nanášať štetcom. V hustejšej forme nám výborne poslúžia na pečiatkovanie. Rozdrvením tyčinky na prášok a pridaním vody si z nich môžeme vyrobiť aj sprej.

Ak nanášame Gelatos nasucho, pamätajme na fixáciu, nerozmazávajú sa ako kriedy, ale predsa len by sme tomu mali venovať pozornosť.

Dievčatá z tímu vám priblížia podrobnejšie použitie Gelatos, a ja sa dnes v krátkosti budem venovať textíliám v kombinácii s Gelatos.


APLIKÁCIA GELATOS NA TEXTIL

Gelatos majú vynikajúce krycie vlastnosti, preto sa krásne vynímajú ako na svetlých, tak aj na tmavých povrchoch. Ich aplikovaním nesucho (rozotierame priamo na textil z tyčinky) sa zvýrazní štruktúra textilu, exponujú sa časti, ktoré sú na povrchu , nanášaním Gelatos  v mokrej forme (najprv rozpustíme kúsok vo vode)vojde farbivo aj do vnútorných vlákien a zafarbí celú textíliu. Krásny efekt na krajkách a stuhách vytvoríme sprejmi.

Tu sú pre porovnanie Gelatos v suchej forme na tmavej syntetickej textílii a na bielom plátne. Vidíte, že zloženie materiálu nemá výrazný vplyv na krycie vlastnosti tyčiniek a podobne vo farebnosti je to takmer identické. Plátno má navyše štruktúrovaný povrch, preto farba vytvára plastickú stopu.Vyskúšala som aj aplikáciu na tmavú kožu, kde sa ale farby ľahšie stierajú (ale na druhej strane aj ľahšie zmiešavajú). Na koži vytvoríte pekný blending, podobne ako na papieri.


Nefarbia sa len ploché textílie, môžeme sa odvážne pustiť aj do rôznych ozdôb z látky, lístky a kvety nevynímajúc. Stačí prejsť okraje štetcom (vľavo) alebo použiť rozriedené Gelatos v spreji a zafarbiť celú ozdobu (vpravo).


Bavlnené krajky sa farbia rovnako, konkrétne táto je farbená namočením v roztoku kúska tyčinky a vody. Čím viac pigmentu pridáme, tým je farba sýtejšia.


Textilná kvetina zo syntetickej krajky nafarbená s použitím spreja vytvoreného z Gelatos. Môžeme ju nechať zaschnúť a potom kde-tu prestriekať iným odtieňom, vytvoríme zaujímavý efekt.


Zafarbené textílie treba nechať vysušiť, netreba ich už fixovať, ak sme farbu riedili vodou.
A v ďalšom príspevku v stredu farebné textílie zakomponujem do projektu :)7 komentářů:

 1. Pěkné ukázky... gelatos patří k mým oblíbeným, ale na tkaniny jsem je ještě nepoužila, určitě je tedy vyzkouším i tam.

  OdpovědětVymazat
 2. SUPER, SUPER a ještě jednou SUPER! Naprosto skvělé seznámení s Gelatos a pěkné ukázky. Když jsme barvičky zkoušely, tak ně uchvátily, ale po přečtení článku vím, že bez nich to prostě nejde.♥♥ Janka, děkuji za krásné seznámení s Gelatos. ☺

  OdpovědětVymazat
 3. Vypadá to dobře, já Gelatos nemám, tak tento článek vítám! Super! :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Ešte ich nemám... Ale pride ich čas :)) Super článok ešte pár takých a ten čas nastane cubi - dub :)

  OdpovědětVymazat
 5. Perfektní seznámení. Taky se připojuji, že gelatos na látku neznám, budu muset vyzkoušet.

  OdpovědětVymazat
 6. Gelatos mám ve všech barvičkách a docela mě mrzí, že se k nim tak často nedostanu - snad se to časem zlepší :-) Ukázky jejich použití na textil jsou úchvatné - to by mě ani nenapadlo je kombinovat s textilem. SUPER!!!

  OdpovědětVymazat

♥ 💕 ❤ 💖 💛 🎂 ☕ 🍸 🍷
🌷 🌼 🌹 🌻
💣 👏 👍✊ ✌
😍 😊 😏 😂 😋 😵 😒 😇 😈
😻 😺 😼 🙀 😿 🙀