14. května 2018

Brushables po třech letech

Ano, utíká to rychle. Tehdy jsem si pořídila zelenou sadu štětcových fixů a trochu ji prozkoumala. Pokud chcete vědět více, stačí mrknout do příspěvku ze srpna 2015.
I mne samotnou překvapilo, že jsem přiznala, že mne fixy nikdy nebavily :-)
Ale: od té doby se leccos změnilo, já si pořídila štětcové akvarelové fixy SOLO GOYA, se kterými se dá kouzlit a rozhodla jsem se doplnit si řady fixů, se kterými se dá nejenom dobře psát. Dokumentačními fixy jsem už dávno nahradila namáčecí pero a tuš, dlouhá léta zapisuji pro matriku narozené dětičky, zlaté svatby a pamětní listy. Vzpomínám na své začátky, kdy nebyly žádné vymoženosti, já si musela vše pečlivě rozměřit, tužkou nalajnovat, a když jsem napsala třeba celou stránku, kaňka nebo rozmáznutí písmenka...a znova...
Zpět k Brushables.
Fixy, které můžeme s úspěchem použít v kombinaci s vodou, zaručují rychlost práce při malování, vybarvování a skicování. A já mám období, kdy nemohu dlouho vysedávat, potřebuji se věnovat jen projektům, které netrvají dlouho.Takže jsem zapátrala v obchodě a doplnila si sady, které byly k mání. Lákaly mne jemné pastelové odstíny. Štětcové fixy Brushables jsou balené po čtyřech, na obou stranách jsou hroty, jeden vždy o polovinu světlejší. Jsou voděodolné, ale pokud si nejprve podklad navlhčíte, můžete pigment zapouštět. Pokud byste chtěli stopu rozmývat, neuspějete.V minulém článku jsem psala, že na žádné pěkné vybarvování to není, ač jsou fixy odstínované, tak tahy jsou někdy viditelné ve spojích a ne úplně se dají udělat přechody. Pro mne dobré ale na rychlé skicování.
Na psaní bezva, lehká stopa plná pigmentu, dá se dobře vrstvit a tím stínovat.A ještě rychlá koláž z minulého článku pro ty, kterým se nechce znovu rozklikávat.


 A taky použitelnost na další podklady...tentokrát jsem je chtěla hlavně na kolorování starých černobílých fotografií...na ty, které jsou fakt mizerné co do kvality i kompozice, fotky nic neříkající, o kterých si říkám, co mne vedlo k tomu, abych vůbec zmáčkla spoušť :-)
 Na fotografie se fixy dají použít, posunou obrázek do jiné kategorie.Projekt s fotkou mám rozpracovaný, nechám si ho ale na příště.
Vrátila jsem se k vybarvování, drobnější motivy by jistě nevyzněly špatně. Zkombinovala jsem jak zapouštění do vlhkého podkladu, tak klasické vybarvování.


S květinami kam? Přece na přáníčko: vystřihnout, zatónovat podklad na akvarelové čtvrtce, nalepit.A jak to máte s fixkami vy? Jen na psaní nebo také na malůvky?

3 komentáře:

 1. Ách, až srdíčko plesá.😍 Olinko, skvělé provedení. Velice užitečná rada jak na přechody, zapouštění je skvělé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dani, díky...experimentování je pro mne vždy zábavnější

   Vymazat
 2. Skvelé vyfarbovanie. A tie fotky sú skvostné! Nádherný výsledok ❤

  OdpovědětVymazat

♥ 💕 ❤ 💖 💛 🎂 ☕ 🍸 🍷
🌷 🌼 🌹 🌻
💣 👏 👍✊ ✌
😍 😊 😏 😂 😋 😵 😒 😇 😈
😻 😺 😼 🙀 😿 🙀